Poll

Jaki aparat wybrać?

Sony alfa a68

0% - 0
Sony alfa a 6000

50% - 1
Cannon 200D

0% - 0
Cannon 800D

50% - 1
Wszystkich odpowiedzi: 2

#1 2017-11-14 21:50:49

hanson
Nowy forumowicz
hanson
Registered: 2017-11-14

Jaki aparat/obiektyw wybrać

Witam,
w tematyce fotografii jestem totalnym amatorem. Kilka lat temu pod wpływem emocji kupiłem alfe 500 i myślałem sobie że rozwinę w sobie pasję do fotografii ale niestety szybko mi przeszło wink Do dziś aparat używany jest sporadycznie najczęściej przy okazji jakiś podróży.
Od jakiegoś czasu natomiast żona założyła hodowlę kotów i z ekonomicznego punktu widzenia coraz częściej uświadamiam sobie że trzeba Ustrzel aukcję w ostatnich sekundach chyba zainwestować w sprzęt bo wyprawy co jakiś czas z kotami do profesjonalisty raz że są stresujące dla zwierzaków a dwa są niszczycielskie dla mojego budżetu wink

Potrzebowałbym podpowiedzi ze strony osób które się na tym znają w co powinienem się zaopatrzyć żeby móc samodzielnie robić w miarę sensowne zdjęcia zwierzaków? Niestety wizyty w sklepach typu Saturn, Media Markt czy Fotojoker tylko uświadomiły mnie że na podpowiedz ze strony ich specjalistów nie mam co liczyć. W Internecie natomiast jest tego tyle że ciężko to ogarnąć zwłaszcza że czasem na różnych stronach są wręcz sprzeczne informacje.
800
Z aparatów poczytałem trochę o alfie a68 i bezlusterkowym a6000 oraz o canonie 200d i 800d które polecali mi w sklepach. Do tego myślałem o jakimś obiektywie uniwersalnym np 18-200mm + jakaś stałka żeby zdjęcia nie wychodziły takie ciemne. Pytanie czy warto inwestować w tego typu sprzęt jeśli potrzebuje tego tylko do robienia fotek kotom + raz na jakiś czas gdzieś na wakacjach? Czy o czymś jeszcze powinienem pomyślec?

Z góry bardzo dziękuję za podpowiedzi smile

#2 2017-11-15 10:41:28

gonzog
Super forumowicz
gonzog
Registered: 2012-03-05

Re: Jaki aparat/obiektyw wybrać

Zacznijmy od początku, czyli podstaw fotografii. Stałka (jasny obiektyw) nie znaczy, że zdjęcia są jasne, tak samo jak zoom nie znaczy, że są ciemne. To nie ma nic wspólnego.
Za to czy zdjęcia są jasne czy ciemne odpowiedzialny jest operator sprzętu, a najważniejsze jest światło. Gdy jego brak, to nawet najjaśniejszy obiektyw i najlepszy aparat nic nie zdziałają.

"Jasny obiektyw" oznacza, że ma on duży maksymalny otwór przesłony i może (nie musi) przepuszczać dużo światła, ale to jest bardziej złożony temat - poczytaj o przesłonie i głębi ostrości (GO).

Obiektyw "uniwersalny" nie znaczy, że jest on uniwersalny. Zoomy klasy 18-200 najczęściej są duże, ciężkie, ciemne (nie znaczy że robią ciemne zdjęcia), a do tego nie są specjalnie dobre optycznie, a no i często szybkość ustawiania ostrości w nich nie jest za dobra.

Co do wyboru aparatu - mimo iż nie jestem zwolennikiem bezlusterkowców, to Wam poleciłbym właśnie taki aparat.
Może to być Sony a6x00 (mają wizjer i sanki lampy błyskowej), albo Sony a5100 (bez wizjera i bez sanek na dodatkową lampę)
Minus bezlusterkowców, to znacznie mniejszy wybór obiektywów, jest ich też mniej na rynku wtórnym i często są droższe od obiektywów do lustrzanek.
Zalety - są sporo mniejsze, mają lepiej działający AF przy filmowaniu, mają też możliwość wgrania aplikacji do aparatu rozszerzających jego możliwości.

Lustrzanki Sony (poza profesjonalnymi) kategorycznie odradzam. Sony już dawno olało ten segment aparatów.

I teraz najważniejsze - czyli światło. Do zdjęć na zewnątrz raczej nie trzeba Ustrzel aukcję w ostatnich sekundach będzie się nim przejmować. Zazwyczaj jest wystarczająco jasno.
Do zdjęć wewnątrz trzeba Ustrzel aukcję w ostatnich sekundach już pomyśleć nad dodatkowym oświetleniem, ale przy kotach (z resztą jak i przy większości zwierząt) trzeba Ustrzel aukcję w ostatnich sekundach zapomnieć o lampach błyskowych, bo ich bardzo nie lubią.
Najlepsze będzie światło stałe, dobrze rozproszone i najlepiej ustawione gdzieś po z boku od aparatu, aby nie było widać odblasku w oczach.

2017-11-16 07:41:51

flog
Forum fotograficzne
news

Flog

ukryj reklamy

•  

#3 2017-11-16 07:41:51

to-my
Zaawansowany forumowicz
to-my
Registered: 2010-05-23

Re: Jaki aparat/obiektyw wybrać

W temacie małej ilości obiektywów do bez luster - jest ich w płytę.
Kiedyś było kiedyś a teraz jest teraz. Zmieniło się sporo.

Jeśli weźmiemy pod uwagę możliwość zamocowania niemal wszystkich szkieł na rynku przez adapter - w tyle zostawimy wszystkie lustra.

Gabaryty samej puszki z kitem lub jakąś stałą są nie do porównania z lustrami.

Na koniec - najczęściej szukamy tanich obiektywów jak np helios do makro i portretu. Tu zamocujemy z super funkcjonalnością bez problemów. Focus peaking w nex też wymiata, jest super. Wizjer elektroniczny dla początkujących jest również na wagę złota.

Matryca - wszystko co na rynku mamy daje rade. Każda firma. Pozostają więc te inne niuanse...

Ceny szkieł systemowych, to zupełnie inna sprawa. Te kosztują zawsze sporo choć są wyjątki. Ale - jest bardzo dużo tanich i dobrych szkieł producentów "innych". Najczęściej te właśnie szkła nie mają odpowiedników w systemie i są super.

A6000 tani teraz. Ja funkcjonalność na codzień (lampy, I inne pierdoły) bardzo sobie chwalę. Do codziennej fotografii polecę również Olympusa z kitem i dokupić heliosa.

Board footer

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. We also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you.
If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, if you would like to, you can change your cookie settings at any time.

Main page / Regulation / Advertising / Earn on Flog / Report issue/question / Help